Hareket Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Hareket Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüştüğünü biliyoruz. Acaba bunun tersi de olabilir mi, yani hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşebilir mi?

Bazı bisikletlerin farlarının olduğunu görmüşsünüzdür. Bu farlar yalnızca bisiklet hareketli iken ışık verir. Sizce bu farların ışık vermesini sağlayan enerjinin kaynağı nedir?

Bazı bisikletlerin ön tekerlerinde yandaki görselde verilen dinamolar bulunur. Dinamolar tekerin dönmesi ile oluşan hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirir.

Bazı elektrikli araçlarda elektrik enerjisi hareket enerjisine dönüşür. Matkap ve vantilatör bu araçlara örnektir. Bu araçlarda elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren araç elektrik motorudur.

Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan elektrik enerjisi de çeşitli kaynakların enerjisinin önce hareket, sonra da elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle elde edilir. Elektrik enerjisinin üretildiği santrallere güç santrali adı verilir. Enerji kaynağının çeşidine göre santral çeşidi de değişir.

Elektrik enerjisinin üretildiği güç santrallerinde hangi çeşit enerji kaynaklarının kullanıldığını ve bu santrallerde elektrik enerjisinin nasıl üretildiğini araştıralım. Araştırma sonucunu sınıftaki arkadaşlarımızla paylaşalım.

sponsorlu bağlantılarEksik Sayfaları Bildirin, Anında Cevaplayalım.

Hemen Aşağıdaki yorum bölümünden istediğiniz sayfayı belirtiniz.


Facebook girişi yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Fotoğraf'da gönderebilirsiniz. En az 15 dk'da bir cevabınızın verilip verilmediğini kontrol etmek için testonline'a uğramayı unutmayınız.