Elektrik Enerjisinin Hareket Enerjisine Dönüşümü

Elektrik Enerjisinin Hareket Enerjisine Dönüşümü


Elektrik enerjisinin ısı ve ışık enerjisine dönüştüğünü biliyoruz. Elektrik enerjisi ısı ve ışık enerjisi dışında başka enerji çeşitlerine de dönüşür.


Örneğin matkap, vantilatör ve mikser gibi araçlarda elektrik enerjisi hangi enerji çeşitlerine dönüşür?


Yanda bir elektrik sayacı görülmektedir. Sayaç içinden elektrik enerjisi geçtiğinde disk döner. Eğer sayaçtan geçen elektrik enerjisi artarsa diskin dönme hızı da artar. Böylece elektrik sayacı harcanan enerjiyi ölçer.


Buna göre elektrik sayaçlarının elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürdüğünü söyleyebilir miyiz?


Ortamdaki ve sahip olduğu verileri değerlendirebilen, kendi kendini kontrol edebilen, elektronik ve mekanik parçalardan oluşan makinelere robot adı verilir.


Robotlar insanların yapamadığı pek çok işi yapabilen ve insanların yaşamını kolaylaştıran araçlardır. Robotlar okyanusların derinliklerinde, yüksek sıcaklıklarda, havanın olmadığı gezegenlerde dolaşıp yüzlerce kilogram ağırlığındaki yükü taşıyabilir. Robotlardan uzay araştırmalarında, okyanus araştırmalarında, yanardağ araştırmalarında, fabrika işlerinin yapılmasında yararlanılır. Örneğin otomobil fabrikalarında otomobilleri boyayan, vida takan, parçaları kaynak yaparak birleştiren robotlar kullanılmaktadır. 


Ti- vvendy - One (Tivendi van) isimli bu robot Japonya’da tasarlanmış bir robottur. Robotların çoğu hareket ederek iş yapmaktadır. Acaba robotların hareket enerjisi hangi enerjinin dönüşümü ile gerçekleşir?

sponsorlu bağlantılarEksik Sayfaları Bildirin, Anında Cevaplayalım.

Hemen Aşağıdaki yorum bölümünden istediğiniz sayfayı belirtiniz.


Facebook girişi yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Fotoğraf'da gönderebilirsiniz. En az 15 dk'da bir cevabınızın verilip verilmediğini kontrol etmek için testonline'a uğramayı unutmayınız.