ELEKTRİK ENERJİSİNİN DÖNÜŞÜMÜ

ELEKTRİK ENERJİSİNİN DÖNÜŞÜMÜ


1- Elektrik enerjisinin ısı ve ışık enerjisine dönüşümü
2- Elektrik enerjisinin hareket enerjisine ve hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümü

3- Güç santralleri  

4- Elektrik enerjisinin bilinçli ve tasarruflu kullanımı


1.    Elektrik enerjisi kullanılarak yapılanlara örnekler veriniz.
2.    Elektrik enerjisi başka enerji çeşitlerine dönüşebilir mi? Cevabınız evetse elektrik enerjisini başka enerji çeşitlerine dönüştüren araçlara örnekler veriniz.
3.    Enerji tasarrufu yapmanın neden önemli olduğunu açıklayınız.
4.    Kaçak elektrik kullanımı nedir? Bunun zararları nelerdir?
5.    Elektrik sigortası ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?


Yandaki ısıtıcı elektrik enerjisini ısı ve ışık enerjisine, tost makinesi elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürür. Peki bu araçlar bu dönüşümü nasıl gerçekleştirir?


Basit elektrik devresinde anahtar kapatıldığında ampul, ısı ve ışık enerjisi yayar. Ampulün içinde bulunan ve erime noktası çok yüksek olan filaman adı verilen tel bulunur. Telden akım geçtiğinde tel ısınır ve ışık yayar. Böylece ampulde elektrik enerjisi ısı ve ışık enerjisine dönüşür.

Son yıllarda enerji kaynaklarının tükendiğini sık sık duymaya başladık. Enerji gereksiniminin artması enerji tüketiminin artmasını da beraberinde getirmektedir. Ayrıca televizyon, gazete gibi haber kaynaklarında dünyanın ısındığına ilişkin haberlere de sıkça rastlanmaktadır. Bilim insanlarına göre tüm bunlar birbiriyle ilişkilidir. Dünya’nın ısınmasının nedeni kullandığımız enerji kaynaklarına bağlı olarak, havaya fazla miktarda karbondioksit gazı salınmasıdır.

sponsorlu bağlantılarEksik Sayfaları Bildirin, Anında Cevaplayalım.

Hemen Aşağıdaki yorum bölümünden istediğiniz sayfayı belirtiniz.


Facebook girişi yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Fotoğraf'da gönderebilirsiniz. En az 15 dk'da bir cevabınızın verilip verilmediğini kontrol etmek için testonline'a uğramayı unutmayınız.