Elektrik Akımı ve Potansiyel Farkı

Elektrik Akımı ve Potansiyel Farkı


Yandaki boruların içinde su bulunmaktadır. Musluklar açıldığında 1. boruda su akışı gerçekleşirken 2. boruda su akışı gerçekleşmez. Bunun nedeni potansiyel enerjidir. 1. boruda musluk açıldığında her iki koldaki suların potansiyel enerjileri eşitlenene kadar su akışı gerçekleşir. Ancak 2. boruda her iki koldaki suların yükseklikleri aynı olduğundan potansiyel enerjiler de eşittir. Bu nedenle 2. boruda su akışı olmaz. 


Basit bir elektrik devresinde ampulün ışık vermesi için ya da elektrikli bir araçta aracın çalışması için borudaki suda olduğu gibi, enerjinin akması gerekir. Borudaki suyun akışını sağlayan, enerji farkıdır. Devrelerde de enerji akışını sağlayan, pilin uçları arasındaki enerji farkıdır. Bu farka potansiyel farkı ya da gerilim adı verilir.

sponsorlu bağlantılarUzmanımız Sorularınızı Cevaplıyor.

Hemen Aşağıdaki İçerik Forumundan Sorunuzu Sorun.

Uzmanlarımız en kısa sürede cevaplayacaktır. Sorunuzu sorduktan bir süre sonra tekrar testonline.blogcu.com a uğradığınızda cevabınızı almış olmanız kaçınılmaz

Facebook girişi yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Fotoğraf'da gönderebilirsiniz. En az 15 dk'da bir cevabınızın verilip verilmediğini kontrol etmek için testonline'a uğramayı unutmayınız.
sayfabildir