Dış ve iç döllenmenin özellikleri nelerdir?

Dış ve iç döllenmenin özellikleri nelerdir? 6. sınıf fen bilimleri ders kitabı cevapları

Dış Döllenme

Kurbağalar ve balıkların çoğu üreme hücrelerini suya bırakır. Su, yumurta ve spermin kurumasını önler. Örneğin üreme döneminde erkek somon balığı gölün dibinde çakılların arasında bir yer hazırlar. Dişi somon burada derin olmayan bir çukur kazarak yumurtalarını bırakır. Hemen sonrasında erkek somon yumurtalar üzerine spermlerini boşaltır.

Yumurta ve spermin dişi vücudu dışında birleşmesine dış döllenme denir. Dış döllenme yüksek risk içerir. Havuz, göl, ırmak ve denizlere bırakılan pek çok üreme hücresi kaybolur ya da diğer hayvanlara yem olur. Üreme hücreleri ayrıca sulardaki beklenmeyen sıcaklık değişimlerinden ya da su kirliliğinden etkilenebilir. Dış döllenme yapan canlılar bu risklere karşı çok sayıda üreme hücresi oluşturur ve bırakır. Sayının çok olması döllenme şansını artırır. Bazen binlerce yumurtadan bir ya da ikisi hayatta kalıp yetişkin bir birey olabilir. Bu nedenle balık ve kurbağalar çok sayıda yumurta bırakarak ürer.

İç Döllenme

Karalarda yaşayan böcek, sürüngen, kuş ve memeli­lerde iç döllenme görülür. İç döllenme, yumurta ve sper­min dişi vücudu içinde birleşmesidir. İç döllenme, döllen­meyi ve yavruların hayatta kalma şansını artırır. Çünkü dış ortama bırakılmayan üreme hücreleri ve döllenmiş yumurtanın kuruması engellenir. Ayrıca iç döllenme sa­yesinde yumurta, zor çevre koşullarına ve diğer canlılara karşı da korunur.

sponsorlu bağlantılarUzmanımız Sorularınızı Cevaplıyor.

Hemen Aşağıdaki İçerik Forumundan Sorunuzu Sorun.

Uzmanlarımız en kısa sürede cevaplayacaktır. Sorunuzu sorduktan bir süre sonra tekrar testonline.blogcu.com a uğradığınızda cevabınızı almış olmanız kaçınılmaz

Facebook girişi yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Fotoğraf'da gönderebilirsiniz. En az 15 dk'da bir cevabınızın verilip verilmediğini kontrol etmek için testonline'a uğramayı unutmayınız.
sayfabildir