Ampul Parlaklığı Dirence Bağlı mıdır?

Ampul Parlaklığı Dirence Bağlı mıdır?


Ampuller farklı şekilde bağlandıklarında ampullerin parlaklıkları arasında farklılık olduğunu daha önce gözlemledik. Özdeş ampuller ve özdeş piller kullanılarak oluşturulan aşağıdaki devreleri inceleyelim.

Bu devrelerde ampullerin parla klıkları arasındaki ilişki K = L= M>N = P’dir. Özdeş piller ve özdeş ampuller kullanılarak oluşturulan bu devrelerde parlaklıkların farklı olmasının nedeninin direncin farklıolması ile ilişkisi var mıdır?


Bir elektrik devresine seri bağlı ampuller eklenirse devredeki toplam direnç artar. Direnç, elektrik enerjisine karşı gösterilen zorluk olduğundan direnç arttıkça devreden geçen akım azalır. Bu nedenle seri bağlı ampul sayısı arttıkça ampul parlaklıkları azalır.


Şimdi de özdeş ampuller kullanılarak oluşturulmuş yandaki devrede R, S, T ampullerinin parlaklıkları arasındaki ilişkiyi inceleyelim. Ampullerden S veT’nin parlaklıkları aynıdır. R’nin parlaklığı ise bunlardan fazladır. Bunun nedeni S ve T ampullerinin bulunduğu kolda elektriksel direncin fazla olmasıdır.

sponsorlu bağlantılarEksik Sayfaları Bildirin, Anında Cevaplayalım.

Hemen Aşağıdaki yorum bölümünden istediğiniz sayfayı belirtiniz.


Facebook girişi yaparak sorunuzu sorabilirsiniz. Fotoğraf'da gönderebilirsiniz. En az 15 dk'da bir cevabınızın verilip verilmediğini kontrol etmek için testonline'a uğramayı unutmayınız.